By: Nudelman Numismatica
lot # 187 - habsburg i. rudolf ii. (1576-1608)
Saturday Sep 27, 2014 08:30 to 17:00 Europe/Budapest Europe/Budapest
Sep 27, 08:30 BST
Garas /Groschen/, Ag, 1601, Nagybánya /Neustadt/
Av: •RVDOL•II•D•G•RO•IM•S•AV•GE•HVN•B•R• oldalt verdejegy /zur Seite Mzz./ N-B
Rv: MONETA•NOVA•ANNO•DOMINI•1601•
2.41 g
Huszár: 1049, Unger II.: 805,
Selten! Patina! Prachtexemplar!
vorzüglich-stempelfrisch
more from this sale
Price: € 500.00
Price: € 250.00
Price: € 6,000.00